XXVIII Ukrainian Volleyball Championship. Superliga Woman


  • 07/11/2018 - 17:30

    Orbita-ZNU-ODUSH

    Volyn-Universytet-ODUSH

    3 - 2

    16/25  25/22  26/24  20/25  15/10

  • 08/11/2018 - 12:00

    Orbita-ZNU-ODUSH

    Volyn-Universytet-ODUSH

    3 - 0

    25/16  25/16  25/18

  • 09/11/2018 - 17:30

    Khimik Yuzhne

    Rehina-MEGU-OSHVSM

    3 - 0

    25/13  25/12  25/11

  • 09/11/2018 - 17:30

    Universytet-SHVSM

    Novator

    0 - 3

    10/25  15/25  23/25

  • 10/11/2018 - 12:00

    Universytet-SHVSM

    Novator

    1 - 3

    24/26  25/20  15/25  19/25

  • 10/11/2018 - 12:00

    Khimik Yuzhne

    Rehina-MEGU-OSHVSM

    3 - 0

    25/15  25/15  25/18

  • 16/11/2018 - 18:00

    Halychanka-TNEU-GADZ

    Orbita-ZNU-ODUSH

  • 17/11/2018 - 12:00

    Halychanka-TNEU-GADZ

    Orbita-ZNU-ODUSH

    
07/11/2018 - 17:30

Orbita-ZNU-ODUSH

Volyn-Universytet-ODUSH

3 - 2

16/25  25/22  26/24  20/25  15/10

08/11/2018 - 12:00

Orbita-ZNU-ODUSH

Volyn-Universytet-ODUSH

3 - 0

25/16  25/16  25/18

09/11/2018 - 17:30

Khimik Yuzhne

Rehina-MEGU-OSHVSM

3 - 0

25/13  25/12  25/11

09/11/2018 - 17:30

Universytet-SHVSM

Novator

0 - 3

10/25  15/25  23/25

10/11/2018 - 12:00

Universytet-SHVSM

Novator

1 - 3

24/26  25/20  15/25  19/25

10/11/2018 - 12:00

Khimik Yuzhne

Rehina-MEGU-OSHVSM

3 - 0

25/15  25/15  25/18

16/11/2018 - 18:00

Halychanka-TNEU-GADZ

Orbita-ZNU-ODUSH

17/11/2018 - 12:00

Halychanka-TNEU-GADZ

Orbita-ZNU-ODUSH

best scorer(points / sets)

#1

OleksandraMilenko 5.38(172/32)

#9

YliyaBoyko 4.27(158/37)

#1

HannaZhula 4.1(164/40)

#13

YuliiaDymar 4(148/37)

#1

KaterynaDudnyk 3.9(121/31)

best server(serve ace / sets)

#1

OleksandraMilenko 1.03(33/32)

#8

MariiaBulavchyk 0.8(32/40)

#14

KarynaKravchuk 0.75(9/12)

#2

ValeriiaNudha 0.67(2/3)

#1

AnastasiiaDudarenko 0.59(17/29)

best bloker(winning blocks / sets)

#14

KseniiaPuhach 2(14/7)

#3

DaryaDrozd 1.11(21/19)

#2

DianaKarpets 1(36/36)

#14

LyubovAloshko 0.77(24/31)

#6

TetianaMashkovska 0.72(28/39)

best scorer(points)

#1

HannaZhula 164

#9

YliyaBoyko 158

#13

YuliiaDymar 148

best server(serve ace)

#9

YliyaBoyko 18

best bloker(winning blocks)

#14

LyubovAloshko 24

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#2

ViktoriiaDelros 60%(111/184)

#13

AnnastasiiaKarasiova 59%(108/183)

#1

KaterynaDudnyk 56%(92/164)

#9

TetianaViktorchuk 54%(7/13)

#6

KrystynaNiemtseva 52%(54/103)

attack - excellent %spike point / all spikes

#3

DaryaDrozd 68%(41/60)

#2

DianaKarpets 60%(70/117)

#6

LidiiaLutchko 56%(57/101)

#17

KaterynaFrolova 56%(87/156)

#4

AnastasiiaTyschenko 55%(69/125)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Milenko O.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 2  
Karpets D.
(Khimik Yuzhny)
SPIKER 1  
Boyko Y.
(Khimik Yuzhny)

SPIKER 2  
Skrypnyk M.
(Volyn-Universytet-ODUSH)
MIDDLE B. 1  
Puhach K.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SETTER 1  
Napalkova O.
(Khimik)
LIBERO 1  
Kolisetska A.
(Novator)
  • LIBERO 2  
    Delros V.
    (Halychanka-TNEU-GADZ)
  • SETTER 2  
    Velykokon D.
    (Khimik)
  • MIDDLE B. 3  
    Mashkovska T.
    (Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia)
  • MIDDLE B. 4  
    Pass P.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)
  • OPPOSITE 2  
    Osachuk L.
    (Volyn-Universytet-ODUSH)
  • SPIKER 3  
    Dudnyk K.
    (Khimik Yuzhny)
  • SPIKER 4  
    Dudarenko A.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)

Standing

SupW

  

Points

Khimik Yuzhny

36

Novator

27

Orbita-ZNU-ODUSH

23

Halychanka-TNEU-GADZ

13

Volyn-Universytet-ODUSH

12

Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia

11

Universytet-SHVSM

9

Rehina-MEGU-OSHVSM

1

Standing

SupW

SupW Round 1 Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

Khimik Yuzhny

36

12

12

0

36

2

949

650

10

2

0

0

0

0

18.00

1.460

-

Novator

27

12

9

3

31

13

1018

882

6

2

1

1

2

0

2.38

1.154

-

Orbita-ZNU-ODUSH

23

10

8

2

25

12

842

748

3

4

1

0

1

1

2.08

1.126

-

Halychanka-TNEU-GADZ

13

10

4

6

14

21

754

772

1

3

0

1

0

5

0.67

0.977

-

Volyn-Universytet-ODUSH

12

10

4

6

16

20

777

762

3

0

1

1

2

3

0.80

1.020

-

Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia

11

10

4

6

16

23

803

869

1

1

2

1

2

3

0.70

0.924

-

Universytet-SHVSM

9

12

3

9

14

30

831

1012

1

1

1

1

3

5

0.47

0.821

-

Rehina-MEGU-OSHVSM

1

12

0

12

5

36

712

991

0

0

0

1

3

8

0.14

0.718

-




SupW Round 1 Standing Results Breakdown

Results Breakdown

SupW

Guest Team

Bilozha

Halycha

Khimik

Novato

Orbita-

Rehina-

Univ

Volyn-U

Home Team

Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia (Bilozha)

1 - 3


0 - 3

3 - 2


3 - 0

Halychanka-TNEU-GADZ (Halycha)

0 - 3


0 - 3

3 - 0


3 - 1

3 - 1


2 - 3

Khimik Yuzhny (Khimik )

3 - 1


3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 0


3 - 0

Novator (Novato)

3 - 2


3 - 0

3 - 0


3 - 0

Orbita-ZNU-ODUSH (Orbita-)

3 - 0


3 - 1

3 - 1


3 - 1

3 - 2


3 - 0

Rehina-MEGU-OSHVSM (Rehina-)

0 - 3


0 - 3

0 - 3


1 - 3

Universytet-SHVSM (Univ)

2 - 3


1 - 3

0 - 3


1 - 3

3 - 0


3 - 1

Volyn-Universytet-ODUSH (Volyn-U)

3 - 0


1 - 3

3 - 2


1 - 3

3 - 0


3 - 0

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Milenko O.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 2  
Karpets D.
(Khimik Yuzhny)
SPIKER 1  
Boyko Y.
(Khimik Yuzhny)

SPIKER 2  
Skrypnyk M.
(Volyn-Universytet-ODUSH)
MIDDLE B. 1  
Puhach K.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SETTER 1  
Napalkova O.
(Khimik)
LIBERO 1  
Kolisetska A.
(Novator)
  • LIBERO 2  
    Delros V.
    (Halychanka-TNEU-GADZ)
  • SETTER 2  
    Velykokon D.
    (Khimik)
  • MIDDLE B. 3  
    Mashkovska T.
    (Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia)
  • MIDDLE B. 4  
    Pass P.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)
  • OPPOSITE 2  
    Osachuk L.
    (Volyn-Universytet-ODUSH)
  • SPIKER 3  
    Dudnyk K.
    (Khimik Yuzhny)
  • SPIKER 4  
    Dudarenko A.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Milenko O.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 2  
Karpets D.
(Khimik Yuzhny)
SPIKER 1  
Boyko Y.
(Khimik Yuzhny)

SPIKER 2  
Skrypnyk M.
(Volyn-Universytet-ODUSH)
MIDDLE B. 1  
Puhach K.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SETTER 1  
Napalkova O.
(Khimik)
LIBERO 1  
Kolisetska A.
(Novator)
LIBERO 2  
Delros V.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
SETTER 2  
Velykokon D.
(Khimik)
MIDDLE B. 3  
Mashkovska T.
(Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia)
SPIKER 3  
Dudnyk K.
(Khimik Yuzhny)
MIDDLE B. 4  
Pass P.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SPIKER 4  
Dudarenko A.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
OPPOSITE 2  
Osachuk L.
(Volyn-Universytet-ODUSH)