Ukrainian Cup 2018/19 Volleyball Wom


CupWF Final Standing

best scorer(points / sets)

#9

YliyaBoyko 5,23(68/13)

#1

Dar`iaButkevych 4,84(92/19)

#2

ValeriiaNudha 4,67(42/9)

#1

OleksandraMilenko 4,43(133/30)

#7

LiubovUzhva 4,43(93/21)

best server(serve ace / sets)

#9

YliyaBoyko 0,85(11/13)

#4

IanaZavala 0,83(5/6)

#18

OlenaNapalkova 0,79(11/14)

#11

ViktoriiaIhnatova 0,75(21/28)

#1

OleksandraMilenko 0,73(22/30)

best bloker(winning blocks / sets)

#16

AnastasiiaMaievska 1,6(8/5)

#6

LidiiaLutchko 1,35(23/17)

#2

DianaKarpets 1,17(14/12)

#4

MariiaLozinska 1(13/13)

#17

ViktoriiaSavchenko 0,83(10/12)

best scorer(points)

#7

LiubovUzhva 93

best server(serve ace)

#9

YliyaBoyko 11

best bloker(winning blocks)

#3

PolinaPass 14

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#6

KrystynaNiemtseva 77%(37/48)

#9

YliyaBoyko 61%(37/61)

#13

AnnastasiiaKarasiova 60%(67/111)

#1

KaterynaDudnyk 60%(55/92)

#22

ViktoriiaDelros 59%(50/85)

attack - excellent %spike point / all spikes

#6

LidiiaLutchko 65%(36/55)

#17

YevheniiaKhober 63%(12/19)

#2

DianaKarpets 59%(27/46)

#3

PolinaPass 54%(59/109)

#15

YuliiaMykytiuk 52%(32/61)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Milenko O.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 2  
Lutchko L.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SPIKER 1  
Uzhva L.
(Volyn-Universytet-ODUSH)

SPIKER 2  
Boyko Y.
(Khimik Yuzhne)
MIDDLE B. 1  
Maievska A.
(Khimik Yuzhne)
SETTER 1  
Tkachenko A.
(Bilozhar)
LIBERO 1  
Niemtseva K.
(Khimik Yuzhne)
  • LIBERO 2  
    Delros V.
    (Halychanka-TNEU-GADZ)
  • SETTER 2  
    Lazurenko I.
    (Khovufks)
  • MIDDLE B. 3  
    Karpets D.
    (Khimik Yuzhne)
  • MIDDLE B. 4  
    Lozinska M.
    (Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia)
  • OPPOSITE 2  
    Dymar Y.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)
  • SPIKER 3  
    Ihnatova V.
    (Halychanka-TNEU-GADZ)
  • SPIKER 4  
    Savchenko V.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Milenko O.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 2  
Lutchko L.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SPIKER 1  
Uzhva L.
(Volyn-Universytet-ODUSH)

SPIKER 2  
Boyko Y.
(Khimik Yuzhne)
MIDDLE B. 1  
Maievska A.
(Khimik Yuzhne)
SETTER 1  
Tkachenko A.
(Bilozhar)
LIBERO 1  
Niemtseva K.
(Khimik Yuzhne)
  • LIBERO 2  
    Delros V.
    (Halychanka-TNEU-GADZ)
  • SETTER 2  
    Lazurenko I.
    (Khovufks)
  • MIDDLE B. 3  
    Karpets D.
    (Khimik Yuzhne)
  • MIDDLE B. 4  
    Lozinska M.
    (Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia)
  • OPPOSITE 2  
    Dymar Y.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)
  • SPIKER 3  
    Ihnatova V.
    (Halychanka-TNEU-GADZ)
  • SPIKER 4  
    Savchenko V.
    (Orbita-ZNU-ODUSH)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Milenko O.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 2  
Lutchko L.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
SPIKER 1  
Uzhva L.
(Volyn-Universytet-ODUSH)

SPIKER 2  
Boyko Y.
(Khimik Yuzhne)
MIDDLE B. 1  
Maievska A.
(Khimik Yuzhne)
SETTER 1  
Tkachenko A.
(Bilozhar)
LIBERO 1  
Niemtseva K.
(Khimik Yuzhne)
LIBERO 2  
Delros V.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
SETTER 2  
Lazurenko I.
(Khovufks)
MIDDLE B. 3  
Karpets D.
(Khimik Yuzhne)
SPIKER 3  
Ihnatova V.
(Halychanka-TNEU-GADZ)
MIDDLE B. 4  
Lozinska M.
(Bilozhar-Meduniversytet Vinnytsia)
SPIKER 4  
Savchenko V.
(Orbita-ZNU-ODUSH)
OPPOSITE 2  
Dymar Y.
(Orbita-ZNU-ODUSH)